Komentář Zuzany Klusové: Konec těžby v OKD už za rok? Chceme znát jasný plán na pomoc Karvinsku
Karviná, 22. července 2020 – Vláda opět potvrzuje, že umí překvapit. Ještě před necelými dvěma týdny jsem se už poněkolikáté stala terčem kritiky poslance Hájka z vládního hnutí ANO, když místo věcných připomínek k nezvládnuté situaci se šířením koronaviru v OKD komentoval mé několikaměsíční snahy pomoci horníkům a tvrdil, že chci zavřít OKD. Nakonec tím, kdo jen pár dní poté rozhoduje o konci těžařského kolosu, je jeho vláda. Odkazoval se tehdy na můj únorový článek s podtitulem „Má Karvinsko budoucnost? Ano, ale jedině bez uhlí.” V článku jsem upozorňovala na neudržitelnou situaci v OKD a také na to, že se o útlumu sice bavíme mnoho let, stále ale nemá jasné obrysy a Karvinsko místo příprav přešlapuje na místě.
Premiérův záložní plán pro ArcelorMittal? Koupím ho! Pirát Černohorský dodává: Ale za své
Ostrava, 29. dubna 2019 – Co bude s ArcelorMittal Ostrava je otázka, která trápí Ostravsko od loňského podzimu, kdy se veřejnost dozvěděla o záměru hutní kolos prodat společnosti Liberty House. Odboráři se obávají scénáře podobného pádu OKD. Znepokojivou situací okolo prodeje ostravské huti se proto minulý týden zabývali také poslanci. Pirát Lukáš Černohorský se během jednání ve Sněmovně přímo zeptal premiéra Andreje Babiše, zda má vláda nějaký záložní plán pro případ, že by nastal temný scénář, tedy pád společnosti Mittal. Premiérova odpověď leckoho v sále pobavila: „Záložní plán samozřejmě máme. Potom, co vytunelovali OKD, tak jsem ho koupil, stát ho zase má. Koupili jsme ho za 70 milionů. Ano, já jsem ho koupil. Já. Jako ministr financí přes Prisco. Byla to moje iniciativa, dotáhl jsem to do konce a OKD funguje.“
Máme šanci omezit smog z Polska! Piráti vyzývají vládu, aby se zapojila do přípravy polského programu zlepšování ovzduší
Praha, 4. dubna 2019 – Polsko právě připravuje Národní program omezování znečišťování ovzduší (NAPCP) bohužel ale bez nás. S polským smogem se potýkají zejména lidé na Ostravsku a Karvinsku, kde velkou část zimy dýchají vzduch znečištěný nad zákonem garantované limity. Teď má Česko šanci to ovlivnit. Sousední státy totiž mají podle evropské směrnice právo do přípravy polské legislativy zasáhnout, pokud je zdroje znečištění také negativně ovlivňují. „Vláda by měla neprodleně oslovit Polsko i Evropskou komisi s tím, že Česko chce vstoupit do řízení a zahájit proces přeshraničního veřejného posouzení dopadů na životní prostředí. Budu kvůli tomu okamžitě interpelovat ministra životního prostředí,“ komentuje Lukáš Černohorský, pirátský poslanec žijící v Ostravě.