hranicni-meandry-odry
2. května 2022

Komentář Zuzany Klusové: Splavnění Odry zbytečně zničí poslední meandrující řeku v kraji

Ostrava, Bohumín, 02. května 2022 – Moravskoslezská zastupitelka Pirátů přibližuje další pokus o vybudování nepotřebného plavebního kanálu. Jeho obětí by se mohly stát přirozené meandry řeky Odry u česko-polské hranice.

posts/ondrej-polansky.jpg
5. října 2020

Vláda chce nalít stovky miliard do koridoru Dunaj-Odra-Labe. Přínosy pro ekonomiku jsou sporné, ekologické dopady drtivé

Praha, 5. října 2020 – Vláda na dnešním zasedání schválila přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Celkové náklady na vybudování koridoru odhaduje studie proveditelnosti na 613 miliard korun, další stovky milionů ročně bude stát vynakládat na jeho údržbu. Záměr vybudování koridoru Dunaj-Odra-Labe je smutným dědictvím dob dávno minulých. Protestují proti němu místní starostové i občané, protože bude mít nevratný vliv na životní prostředí, vodní režim, krajinu a zlikviduje tisíce hektarů zemědělské půdy. Významná ekologická rizika navíc provází sporný ekonomický přínos díla.

posts/mezikoksarnami.jpg
2. března 2020

Pirátská aplikace Větrání bez jedů má novou funkci. Využije i data z nové měřící stanice v Hrušově.

Ostrava, 2. března 2020 - Kvalita ovzduší trápí řadu obyvatel Ostravy. Jedním z nejproblematičtějších zdrojů znečištění jsou ostravské koksovny, jejichž problematice se jako Piráti dlouhodobě věnujeme. I proto jsme loni vyvinuli aplikaci Větrání bez jedů, která pomáhá zjistit, odkud vítr (a zápach s jedy) vane. Aplikaci jsme teď navíc rozšířili o informace o naměřených koncentracích polétavého prachu z měřících stanic z celého kraje. V Ostravě byla nedávno zprovozněna v pořadí již pátá měřící stanice v Hrušově, data tak budeme moci čerpat nově i odtud.

posts/vetranibezjedu.jpg
9. října 2019

Piráti spouštějí unikátní webovou aplikaci „Větrání bez jedů“

Ostrava, 9. října 2019 – Piráti spouštějí unikátní webovou aplikaci „Větrání bez jedů“. Aplikace zobrazuje mapu s kombinací předpovědi větru podle numerického modelu a informacemi o zdrojích znečišťování. Aplikace umožní obyvatelům Ostravy, žijícím v částech zasažených nadměrným vlivem průmyslového znečištění zjistit, zda k nim vítr přinese emise z těchto zdrojů a zařídit se podle toho (např. zavřít včas okna).

posts/spalovna_projednani_0919.jpg
7. září 2019

Piráti opět bojovali proti rozšíření spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě

Ostrava, 7. 9. 2019 - Včera se v Ostravě uskutečnilo veřejné projednání záměru společnosti SUEZ na rozšíření spalovny nebezpečných odpadů (CENNZO Ostrava). Stávající spalovna s kapacitou 25 tis. tun je největší spalovnou nebezpečného odpadu v ČR a má být rozšířena o dalších 15 tis. tun. Spalovna leží na hranici Přívozu a Mariánských Hor, a to v blízkosti sídliště Fifejdy (ca 1 km), obvodů Lhotka, Hošťálkovice a Petřkovice, a konečně 3 km od centrálního Masarykova náměstí.

posts/spalovna1.jpg
13. srpna 2019

Piráti podali připomínky k doplněné dokumentaci záměru společnosti SUEZ, která chce otevřít novou spalovnu nebezpečných odpadů

Ostrava, 12. srpna 2019 – Dnes naposled bylo možné se písemně vyjádřit k přepracované dokumentaci záměru procesu EIA, který řeší otevření nové spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě. Piráti v doplněné dokumentaci společnosti SUEZ našli opět řadu nedostatků a poslali ministerstvu životního prostředí celkem devět připomínek a nesouhlasné stanovisko k záměru. Zamítavý postoj dnes schválilo také vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na jednání rady.

posts/SUEZ_pozar.jpg
17. června 2019

Nic jako nezávadný dým neexistuje, říká Pirát Nezhyba k požáru v ostravském SUEZu

Ostrava, 14. června 2019 – Černý dým, zápach a nebezpečné zplodiny vylekaly už potřetí během června Ostravany i lidi z přilehlých obcí. Požár tentokrát vypukl v ostravské spalovně poblíž dálnice D1 vedoucí na Bohumín. Na vině bylo údajně samovznícení sodíku v blíže nespecifikovaném odpadu. Mluvčí spalovny uvedla, že do vzduchu ani vody neunikly nebezpečné látky.

posts/smog.jpg
4. dubna 2019

Máme šanci omezit smog z Polska! Piráti vyzývají vládu, aby se zapojila do přípravy polského programu zlepšování ovzduší

Praha, 4. dubna 2019 – Polsko právě připravuje Národní program omezování znečišťování ovzduší (NAPCP) bohužel ale bez nás. S polským smogem se potýkají zejména lidé na Ostravsku a Karvinsku, kde velkou část zimy dýchají vzduch znečištěný nad zákonem garantované limity. Teď má Česko šanci to ovlivnit. Sousední státy totiž mají podle evropské směrnice právo do přípravy polské legislativy zasáhnout, pokud je zdroje znečištění také negativně ovlivňují. „Vláda by měla neprodleně oslovit Polsko i Evropskou komisi s tím, že Česko chce vstoupit do řízení a zahájit proces přeshraničního veřejného posouzení dopadů na životní prostředí. Budu kvůli tomu okamžitě interpelovat ministra životního prostředí,“ komentuje Lukáš Černohorský, pirátský poslanec žijící v Ostravě.

posts/spalovna1.jpg
13. března 2019

SUEZ spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě zatím nepostaví: Ministerstvo životního prostředí vrátilo dokumentaci k přepracování

Ostrava, 13. března 2019 – Ministerstvo životního prostředí včera vrátilo dokumentaci ke spalovně nebezpečných odpadů k přepracování. Důvodem vrácení jsou podle ministerstva závažné nedostatky. Hned v několika bodech se tak potvrdily argumenty Pirátů. K rozhodnutí zřejmě významně přispěl bouřlivý průběh čtyřhodinového veřejného projednávání, na kterém občané i zástupci města Ostravy i okolních obcí řekli záměru jasné NE a přednesli desítky pádných argumentů proti záměru „CENNZO Ostrava.“